Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
HTC Wildfire E4 Plus
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Wildfire E4 Plus |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
2 specs| Specification | Wildfire E4 Plus |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Wildfire E4 Plus |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | NO |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | Wildfire E4 Plus |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Wildfire E4 Plus |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Wildfire E4 Plus |
|---|---|
| Dual | 50 MP, (wide) VGA |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Wildfire E4 Plus |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | Wildfire E4 Plus |
|---|---|
| Colors | Black, Light Blue |
NETWORK
5 specs| Specification | Wildfire E4 Plus |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Wildfire E4 Plus |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Wildfire E4 Plus |
|---|---|
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | YES |
SOUND
2 specs| Specification | Wildfire E4 Plus |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | YES |