Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
HTC Wildfire E3
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Wildfire E3 |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Wildfire E3 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 165.7 x 76.6 x 9 mm (6.52 x 3.02 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Wildfire E3 |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Wildfire E3 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~264 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 104.4 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Wildfire E3 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Wildfire E3 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 13 MP, f/2.0, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Wildfire E3 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | Wildfire E3 |
|---|---|
| Colors | Blue, Black |
NETWORK
5 specs| Specification | Wildfire E3 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/75 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Wildfire E3 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Wildfire E3 |
|---|---|
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Wildfire E3 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |