Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
HTC Wildfire E2 Plus
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Wildfire E2 Plus |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 4600 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Wildfire E2 Plus |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 174.2 x 78.6 x 9.3 mm (6.86 x 3.09 x 0.37 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Wildfire E2 Plus |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Wildfire E2 Plus |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Size | 6.82 inches, 110.5 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 450 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | Wildfire E2 Plus |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Wildfire E2 Plus |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Quadra | 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF 5 MP, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Wildfire E2 Plus |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | Wildfire E2 Plus |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
5 specs| Specification | Wildfire E2 Plus |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Wildfire E2 Plus |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T610 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Wildfire E2 Plus |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 720p |
SOUND
2 specs| Specification | Wildfire E2 Plus |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |