Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
HTC Wildfire E Plus
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | Wildfire E Plus |
|---|---|
| Type | Li-Po 5150 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Wildfire E Plus |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 164.1 x 75.9 x 8.8 mm (6.46 x 2.99 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Wildfire E Plus |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
DISPLAY
3 specs| Specification | Wildfire E Plus |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Wildfire E Plus |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Wildfire E Plus |
|---|---|
| Dual | 13 MP, (wide), AF 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Wildfire E Plus |
|---|---|
| Internal | 32GB 2GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Wildfire E Plus |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
5 specs| Specification | Wildfire E Plus |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Wildfire E Plus |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| OS | Android 12 (Go edition) |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Wildfire E Plus |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | YES |
SOUND
2 specs| Specification | Wildfire E Plus |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |