Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
HTC U23
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | U23 |
|---|---|
| Charging | 30W wired 15W wireless 5W reverse wireless Reverse wired |
| Type | Li-Ion 4600 mAh |
BODY
3 specs| Specification | U23 |
|---|---|
| Dimensions | 166.6 x 77.1 x 8.9 mm (6.56 x 3.04 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | U23 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | U23 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | U23 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | U23 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 64 MP, f/1.9, (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | U23 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | U23 |
|---|---|
| Colors | Aqua Blue, Roland Violet |
NETWORK
6 specs| Specification | U23 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 7, 20, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | U23 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno 644 |
| OS | Android 13 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | U23 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | U23 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |