Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
HTC A101
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | A101 |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 7000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | A101 |
|---|---|
| Dimensions | 241.5 x 160.3 x 8.4 mm (9.51 x 6.31 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 530 g (1.17 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | A101 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | A101 |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~76.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | A101 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | A101 |
|---|---|
| Dual | 16 MP, f/2.2, (wide), AF 2 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p |
MEMORY
2 specs| Specification | A101 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | A101 |
|---|---|
| Colors | Gray, Silver |
NETWORK
5 specs| Specification | A101 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | A101 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc Tiger T618 (12 nm) |
| GPU | Mali G52 MP2 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | A101 |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 720p |
SOUND
2 specs| Specification | A101 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |