Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Honor X5c Plus
- Battery:
- 5620
BATTERY
2 specs| Specification | X5c Plus |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | 5620 mAh |
BODY
3 specs| Specification | X5c Plus |
|---|---|
| Dimensions | --- |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | ---- |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | X5c Plus |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | X5c Plus |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 |
| Type | TFT LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | X5c Plus |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | X5c Plus |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | X5c Plus |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | X5c Plus |
|---|---|
| Colors | Black, Cyan, Silver |
NETWORK
5 specs| Specification | X5c Plus |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | X5c Plus |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G81 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | X5c Plus |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |