Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Honor Play 80 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Play 80 Pro |
|---|---|
| Charging | 45W wired 7.5W reverse wired |
| Type | Li-Po 7000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Play 80 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.2 mm (6.57 x 3.02 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Play 80 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Play 80 Pro |
|---|---|
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Resolution | 720 x 1610 pixels, 20:9 ratio (~259 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 111.2 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD, 120Hz, 850 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Play 80 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Play 80 Pro |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Play 80 Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | Play 80 Pro |
|---|---|
| Colors | Black, White, Azure |
NETWORK
6 specs| Specification | Play 80 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Play 80 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| GPU | Adreno 619 |
| OS | Android 15, Magic OS 9 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Play 80 Pro |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Play 80 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |