Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Honor Pad X9
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Pad X9 |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired |
| Type | Li-Po 7250 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pad X9 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 267.3 x 167.4 x 6.9 mm (10.52 x 6.59 x 0.27 in) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 495 g or 499 g (1.09 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pad X9 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | NO |
| Positioning | GPS - cellular model only |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad X9 |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~203 ppi density) |
| Size | 11.5 inches, 376.4 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad X9 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad X9 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 5 MP, f/2.2, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad X9 |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | Pad X9 |
|---|---|
| Colors | Space Gray |
NETWORK
5 specs| Specification | Pad X9 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad X9 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 13, MagicOS 7.1 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pad X9 |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad X9 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |