Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Honor Pad V8 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Pad V8 Pro |
|---|---|
| Charging | 35W wired |
| Type | Li-Po 10050 mAh |
BODY
5 specs| Specification | Pad V8 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back or eco leather back |
| Dimensions | 277 x 179 x 6.6 mm or 7 mm |
| Others | Honor Pencil 3 (15ms latency) |
| SIM | No |
| Weight | 589 g or 599 g (1.30 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pad V8 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Pad V8 Pro |
|---|---|
| Others | IMAX enhanced |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~249 ppi density) |
| Size | 12.1 inches, 424.5 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, 600 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad V8 Pro |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad V8 Pro |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR |
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.0", AF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad V8 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Pad V8 Pro |
|---|---|
| Colors | Grey, Blue, Orange |
| Models | ROD-W09 |
NETWORK
1 specs| Specification | Pad V8 Pro |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad V8 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8100 (5 nm) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| OS | Android 12, MagicOS 7 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pad V8 Pro |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
3 specs| Specification | Pad V8 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| Others | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |