Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Honor Pad 8
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Pad 8 |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired |
| Type | Li-Po 7250 mAh |
BODY
5 specs| Specification | Pad 8 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 278.5 x 174.1 x 6.9 mm (10.96 x 6.85 x 0.27 in) |
| Others | Stylus support |
| SIM | No |
| Weight | 520 g (1.15 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pad 8 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | no |
| Positioning | no |
| Radio | no |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad 8 |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~194 ppi density) |
| Size | 12.0 inches, 409.9 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 350 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad 8 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | Pad 8 |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/5.0", 1.12µm, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad 8 |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | no |
MISC
2 specs| Specification | Pad 8 |
|---|---|
| Colors | Dark Blue, Gold, Mint |
| Models | HEY-W09 |
NETWORK
3 specs| Specification | Pad 8 |
|---|---|
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad 8 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 12, Magic UI 6.1 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pad 8 |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad 8 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | no |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |