Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Honor pad 6
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | pad 6 |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 5100 mAh |
BODY
5 specs| Specification | pad 6 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 240.2 x 159 x 7.6 mm (9.46 x 6.26 x 0.30 in) |
| Others | Stylus support |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | pad 6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | no |
| Positioning | GPS - cellular model only |
| Radio | no |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | pad 6 |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | pad 6 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | pad 6 |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 5 MP, f/2.2, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | pad 6 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | no |
MISC
2 specs| Specification | pad 6 |
|---|---|
| Colors | Space Gray |
| Models | AGS3-W09, AGS3-AL09 |
NETWORK
5 specs| Specification | pad 6 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | pad 6 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| OS | Android 10, Magic UI 3.1, no Google Play Services |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | pad 6 |
|---|---|
| Single | 2 MP, f/2.4 |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | pad 6 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |