Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Honor Magic V5
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Magic V5 |
|---|---|
| Charging | 66W wired 50W wireless 5W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 5820 mAh - International model Si/C Li-Ion 6100 mAh - China model |
BODY
3 specs| Specification | Magic V5 |
|---|---|
| Dimensions | Unfolded: 156.8 x 145.9 x 4.1 mm or 4.2 mm Folded: 156.8 x 74.3 x 8.8 mm or 9.0 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) Nano-SIM + Nano-SIM IP58/IP59 dust protected and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1m for 30 min) Stylus support |
| Weight | 217 g or 222 g (7.65 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Magic V5 |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Magic V5 |
|---|---|
| Resolution | 2172 x 2352 pixels (~403 ppi density) |
| Size | 7.95 inches, 203.2 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 5000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Magic V5 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Magic V5 |
|---|---|
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), PDAF, OIS 64 MP, f/2.5, 70mm (periscope telephoto), 1/2.0", 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 13mm, 122˚ (ultrawide), AF |
| Video | 4K@30/60fps (10-bit), 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
1 specs| Specification | Magic V5 |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Magic V5 |
|---|---|
| Colors | Black, Ivory White, Dawn Gold, Reddish Brown |
| Models | MBH-N49, MHG-AN00, MBH-AN10 |
NETWORK
6 specs| Specification | Magic V5 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Magic V5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| GPU | Adreno 830 |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Magic V5 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide) Cover camera: 20 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | Magic V5 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |