Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Honor Magic V Flip 2
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Magic V Flip 2 |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 100% in 42 min 50W wireless 5W reverse wired Reverse wireless |
| Type | Si/C Li-Po 5500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Magic V Flip 2 |
|---|---|
| Build | Aluminum frame |
| Dimensions | Unfolded: 167.1 x 75.6 x 6.9 mm Folded: 86.2 x 75.6 x 15.5 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP58/IP59 dust protected and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1m for 30 min) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Magic V Flip 2 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, ASHA |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Radio | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Magic V Flip 2 |
|---|---|
| Resolution | 1232 x 2868 pixels, 21:9 ratio (~458 ppi density) Cover display: LTPO OLED, 4 inch, 1200 x 1092 pixels, 405 ppi, 120Hz, HDR, Dolby Vision, 3600 nits (peak), 3840Hz PWM |
| Size | 6.82 inches, 108.8 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 4320Hz PWM, HDR, Dolby Vision, BT.2020, 5000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Magic V Flip 2 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity (ultrasonic), compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Magic V Flip 2 |
|---|---|
| Dual | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 120˚ (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
MEMORY
1 specs| Specification | Magic V Flip 2 |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Magic V Flip 2 |
|---|---|
| Colors | Purple, Silver, Gray, Blue |
| Models | CLE-AN00 |
NETWORK
6 specs| Specification | Magic V Flip 2 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Magic V Flip 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 750 |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Magic V Flip 2 |
|---|---|
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Video | 4K, 1080p |
SOUND
2 specs| Specification | Magic V Flip 2 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |