Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Honor 9X Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 9X Pro |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
BODY
4 specs| Specification | 9X Pro |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Dimensions | 163.5 x 77.3 x 8.8 mm (6.44 x 3.04 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 9X Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE (International) 5.0, A2DP, LE (China) |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | 9X Pro |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~391 ppi density) |
| Size | 6.59 inches, 106.6 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | 9X Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 9X Pro |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | 9X Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | 9X Pro |
|---|---|
| Colors | Midnight Black, Phantom Purple |
| Models | HLK-AL10, HLK-TL10, HLK-L41, HLK-L42 |
NETWORK
5 specs| Specification | 9X Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - International |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 38, 40, 41 - International 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 - India 1, 3, 5, 8, 38, 39, 40, 41 - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | 9X Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Kirin 810 (7 nm) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, EMUI 9.1, no Google Play Services |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 9X Pro |
|---|---|
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | 1080p@60fps |
SOUND
2 specs| Specification | 9X Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | yes |