Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Honor 600 Pro
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | 600 Pro |
|---|---|
| Charging | 80W wired 50W wireless 27W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh (International) or 6400 mAh (Europe) |
BODY
3 specs| Specification | 600 Pro |
|---|---|
| Dimensions | .... |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | ..... |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | 600 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | 600 Pro |
|---|---|
| Resolution | 1264 x 2728 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Size | 6.57 inches, 106.2 cm2 |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 6500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | 600 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass (ultrasound) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 600 Pro |
|---|---|
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 200 MP, f/1.8, (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 50 MP, (telephoto), PDAF, 3.5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | 600 Pro |
|---|---|
| Internal | 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | 600 Pro |
|---|---|
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Models | VKP-NX9 |
NETWORK
6 specs| Specification | 600 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 600 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 600 Pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | 600 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |