Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Honor 600 Lite
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 600 Lite |
|---|---|
| Charging | 45W wired 6W reverse wired |
| Type | Li-Po 6520 mAh |
BODY
4 specs| Specification | 600 Lite |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Dimensions | 157.4 x 75.4 x 7.3 mm (6.20 x 2.97 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 600 Lite |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | 600 Lite |
|---|---|
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Resolution | 1200 x 2600 pixels, 19.5:9 ratio (~434 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 106.9 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, 800 nits (typ), 2000 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | 600 Lite |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 600 Lite |
|---|---|
| Dual | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", PDAF 5 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 600 Lite |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | 600 Lite |
|---|---|
| Colors | Velvet Gray, Desert Gold, Velvet Black, Green |
| Models | LNA-NX1 |
NETWORK
6 specs| Specification | 600 Lite |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 600 Lite |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7100 Elite (6 nm) |
| GPU | Mali-G610 MC2 |
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, MagicOS 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 600 Lite |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 600 Lite |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |