Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Honor 500
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | 500 |
|---|---|
| Charging | 80W wired 5W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
BODY
2 specs| Specification | 500 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 500 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | 500 |
|---|---|
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Resolution | 1264 x 2736 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Size | 6.55 inches, 105.4 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 5000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | 500 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 500 |
|---|---|
| Dual | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 117˚ (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | 500 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | 500 |
|---|---|
| Colors | Black, Silver, Blue, Pink |
NETWORK
6 specs| Specification | 500 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 500 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Chipset | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| GPU | Adreno 825 |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 500 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | 500 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |