Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
HMD Vibe
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Vibe |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Vibe |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 165 x 75.8 x 8.7 mm (6.50 x 2.98 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Dust and splash resistant |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Vibe |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
DISPLAY
3 specs| Specification | Vibe |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Vibe |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Vibe |
|---|---|
| Dual | 50 MP, (wide) 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Vibe |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | Vibe |
|---|---|
| Colors | Black, Purple |
NETWORK
6 specs| Specification | Vibe |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Vibe |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.2 GHz Cortex-A76 & 3x Cortex-A76 & 4x Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T760 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Vibe |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Vibe |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |