Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Hmd Pulse 2 Pro
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Pulse 2 Pro |
|---|---|
| Charging | 20W wired |
| Type | 5000 mAh, user replaceable |
BODY
3 specs| Specification | Pulse 2 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 166.1 x 76.6 x 8.3 mm (6.54 x 3.02 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM Dust and splash resistant |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pulse 2 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pulse 2 Pro |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~384 ppi density) |
| Size | 6.72 inches, 110.9 cm2 (~87.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Pulse 2 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pulse 2 Pro |
|---|---|
| Dual | 50 MP, (wide), AF, OIS 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pulse 2 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | Pulse 2 Pro |
|---|---|
| Colors | Glacier Green, Dark Blue |
NETWORK
5 specs| Specification | Pulse 2 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pulse 2 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T615 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pulse 2 Pro |
|---|---|
| Single | 50 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Pulse 2 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |