Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Hmd Arc
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Arc |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Arc |
|---|---|
| Dimensions | 166.4 x 76.9 x 9 mm (6.55 x 3.03 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) - EU only |
| Weight | 185.4 g (6.53 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Arc |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
DISPLAY
3 specs| Specification | Arc |
|---|---|
| Resolution | 576 x 1280 pixels, 20:9 ratio (~215 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~80.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 460 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Arc |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Arc |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama |
| Single | 13 MP, (wide), AF |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | Arc |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | Arc |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
5 specs| Specification | Arc |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Arc |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| GPU | IMG8322 |
| OS | Android 14 (Go edition) |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Arc |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Arc |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |