Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Google pixel tablet
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | pixel tablet |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Type | Li-Po 7020 mAh (27 Wh) |
BODY
4 specs| Specification | pixel tablet |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 258 x 169 x 8.1 mm (10.16 x 6.65 x 0.32 in) |
| SIM | No |
| Weight | 493 g (1.09 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | pixel tablet |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 (Gen 1), magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | pixel tablet |
|---|---|
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~276 ppi density) |
| Size | 10.95 inches, 347.7 cm2 (~79.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | pixel tablet |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) Ultra Wideband (UWB) support Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | pixel tablet |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | pixel tablet |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | pixel tablet |
|---|---|
| Colors | Porcelain, Hazel, Rose |
NETWORK
1 specs| Specification | pixel tablet |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | pixel tablet |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.85 GHz Cortex-X1 & 2x2.35 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Google Tensor G2 (5 nm) |
| GPU | Mali-G710 MP7 |
| OS | Android 13, upgradable to Android 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | pixel tablet |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | pixel tablet |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |