Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Google pixel fold
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
3 specs| Specification | pixel fold |
|---|---|
| Charging | Wired, PD3.0 |
| Type | Li-Po 4821 mAh |
| others | Wireless |
BODY
5 specs| Specification | pixel fold |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Dimensions | Unfolded: 139.7 x 158.7 x 5.8 mm Folded: 139.7 x 79.5 x 12.1 mm |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Weight | 283 g (9.98 oz) |
| others | IPX8 water resistant |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | pixel fold |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | pixel fold |
|---|---|
| Resolution | 1840 x 2208 pixels (~378 ppi density) |
| Size | 7.6 inches, 183.3 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable OLED, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1450 nits (peak) |
| others | Cover display: OLED, 120Hz, HDR, Corning Gorilla Glass Victus 5.8 inches, 1080 x 2092 pixels, 17.4:9 ratio, 408 ppi 1200 nits (HBM), 1550 nits (peak) |
FEATURES
2 specs| Specification | pixel fold |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| others | Ultra Wideband (UWB) support Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | pixel fold |
|---|---|
| Features | Laser AF, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 10.8 MP, f/3.1, 112mm (telephoto), 1/3.1", 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 10.8 MP, f/2.2, 121˚, (ultrawide), 1/3.0", 1.25µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR |
MEMORY
3 specs| Specification | pixel fold |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| others | UFS 3.1 |
MISC
2 specs| Specification | pixel fold |
|---|---|
| Colors | Porcelain, Obsidian |
| Models | G9FPL |
NETWORK
6 specs| Specification | pixel fold |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 76, 77, 78, 79, 257, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | pixel fold |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.85 GHz Cortex-X1 & 2x2.35 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Google Tensor G2 (5 nm) |
| GPU | Mali-G710 MP7 |
| OS | Android 13, upgradable to Android 15, up to 5 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | pixel fold |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm Cover camera: 9.5 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | pixel fold |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |