Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Google pixel 9a
5.0
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | pixel 9a |
|---|---|
| Charging | 23W wired, PD3.0 7.5W wireless Bypass charging (w/ "Limit to 80%" option enabled) |
| Type | Li-Po 5100 mAh |
BODY
4 specs| Specification | pixel 9a |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass), aluminum frame, plastic back |
| Dimensions | 154.7 x 73.3 x 8.9 mm (6.09 x 2.89 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | pixel 9a |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual/tri-band (market/region dependent) |
DISPLAY
5 specs| Specification | pixel 9a |
|---|---|
| Others | Always-on display |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Resolution | 1080 x 2424 pixels, 20:9 ratio (~421 ppi density) |
| Size | 6.3 inches, 95.2 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, HDR10+, 120Hz, 1800 nits (HBM), 2700 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | pixel 9a |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | pixel 9a |
|---|---|
| Dual | 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.1", 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Ultra HDR, panorama, Best Take |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | pixel 9a |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | pixel 9a |
|---|---|
| Colors | Obsidian, Porcelain, Iris, Peony |
| Models | GXQ96, GTF7P, G3Y12 |
NETWORK
6 specs| Specification | pixel 9a |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 - International SA/NSA/Sub6/mmWave - USA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
2 specs| Specification | pixel 9a |
|---|---|
| Chipset | Google Tensor G4 (4 nm) |
| OS | Android 15, up to 7 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | pixel 9a |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 13 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1/3.1", 1.12µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | pixel 9a |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |