Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Google pixel 9 pro
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
3 specs| Specification | pixel 9 pro |
|---|---|
| Charging | 27W wired, PD3.0, PPS, 55% in 30 min 21W wireless (w/ Pixel Stand) 12W wireless (w/ Qi compatible charger) Reverse wireless |
| Others | Bypass charging (w/ "Limit to 80%" option enabled) |
| Type | Li-Ion 4700 mAh |
BODY
5 specs| Specification | pixel 9 pro |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Dimensions | 152.8 x 72 x 8.5 mm (6.02 x 2.83 x 0.33 in) |
| Others | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | pixel 9 pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
DISPLAY
5 specs| Specification | pixel 9 pro |
|---|---|
| Others | Always-on display |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Resolution | 1280 x 2856 pixels, 20:9 ratio (~495 ppi density) |
| Size | 6.3 inches, 96.3 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO OLED, 120Hz, HDR10+, 2000 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
FEATURES
2 specs| Specification | pixel 9 pro |
|---|---|
| Others | Ultra Wideband (UWB) support Satellite SOS service Circle to Search |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, thermometer (skin temperature) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | pixel 9 pro |
|---|---|
| Features | Multi-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Triple | 50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/2.8, 113mm (periscope telephoto), 1/2.55", dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/1.7, 123˚ (ultrawide), 1/2.55", dual pixel PDAF |
| Video | 8K@30fps (via cloud-based upscaling), 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
MEMORY
3 specs| Specification | pixel 9 pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 16GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
| Others | UFS 3.1 |
MISC
3 specs| Specification | pixel 9 pro |
|---|---|
| Colors | Porcelain, Rose Quartz, Hazel, Obsidian |
| Models | GR83Y, GEC77, GWVK6 |
| SAR | 0.99 W/kg (head) 1.37 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | pixel 9 pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71 - GR83Y 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71, 75 - GEC77 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - GR83Y 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 66, 71, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - GEC77 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | pixel 9 pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Google Tensor G4 (4 nm) |
| GPU | Mali-G715 MC7 |
| OS | Android 14, upgradable to Android 15, up to 7 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | pixel 9 pro |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 42 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | pixel 9 pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |