Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Google pixel 9
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
3 specs| Specification | pixel 9 |
|---|---|
| Charging | 27W wired, PD3.0, PPS, 55% in 30 min 15W wireless (w/ Pixel Stand) 12W wireless (w/ Qi compatible charger) |
| Others | Reverse wireless Bypass charging (w/ "Limit to 80%" option enabled) |
| Type | Li-Ion 4700 mAh |
BODY
5 specs| Specification | pixel 9 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Dimensions | 152.8 x 72 x 8.5 mm (6.02 x 2.83 x 0.33 in) |
| Others | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | pixel 9 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
DISPLAY
5 specs| Specification | pixel 9 |
|---|---|
| Others | Always-on display |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Resolution | 1080 x 2424 pixels, 20:9 ratio (~422 ppi density) |
| Size | 6.3 inches, 94.7 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 120Hz, HDR10+, 1800 nits (HBM), 2700 nits (peak) |
FEATURES
2 specs| Specification | pixel 9 |
|---|---|
| Others | Satellite SOS service Circle to Search |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | pixel 9 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/1.7, 123˚ (ultrawide), 1/2.55", dual pixel PDAF |
| Features | Single-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
MEMORY
3 specs| Specification | pixel 9 |
|---|---|
| Internal | 128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| Others | UFS 3.1 |
MISC
3 specs| Specification | pixel 9 |
|---|---|
| Colors | Obsidian, Porcelain, Wintergreen, Peony |
| Models | G2YBB, GUR25, G1B60 |
| SAR | 0.99 W/kg (head) 1.40 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | pixel 9 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71 - G2YBB 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71, 75 - GUR25 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - G2YBB 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 66, 71, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - GUR25 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | pixel 9 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Google Tensor G4 (4 nm) |
| GPU | Mali-G715 MC7 |
| OS | Android 14, upgradable to Android 15, up to 7 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | pixel 9 |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 10.5 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1/3.1", 1.22µm, PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | pixel 9 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |