Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Google pixel 7a
BODY
5 specs| Specification | pixel 7a |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, plastic back |
| Dimensions | 152 x 72.9 x 9 mm (5.98 x 2.87 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Weight | 193.5 g (6.84 oz) |
| others | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | pixel 7a |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
DISPLAY
5 specs| Specification | pixel 7a |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~429 ppi density) |
| Size | 6.1 inches, 90.7 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, HDR, 90Hz |
| others | Always-on display |
FEATURES
2 specs| Specification | pixel 7a |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| others | Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | pixel 7a |
|---|---|
| Dual | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, OIS |
MEMORY
3 specs| Specification | pixel 7a |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| others | UFS 3.1 |
MISC
2 specs| Specification | pixel 7a |
|---|---|
| Colors | Charcoal, Snow, Sea, Coral |
| Models | GWKK3, GHL1X, G0DZQ, G82U8 |
NETWORK
6 specs| Specification | pixel 7a |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71 - GWKK3, G0DZQ 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 66 - GHL1X, G82U8 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 28, 30, 38, 41, 48, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - GWKK3 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 28, 30, 38, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - G0DZQ1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - GHL1X, G82U8 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | pixel 7a |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.85 GHz Cortex-X1 & 2x2.35 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Google Tensor G2 (5 nm) |
| GPU | Mali-G710 MP7 |
| OS | Android 13, upgradable to Android 15, up to 5 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | pixel 7a |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 13 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1.12µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | pixel 7a |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | yes, with stereo speakers |