Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Google pixel 7
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
3 specs| Specification | pixel 7 |
|---|---|
| Charging | 20W wired, PD3.0, 50% in 30 min 20W wireless |
| Type | Li-Ion 4355 mAh |
| others | Reverse wireless |
BODY
5 specs| Specification | pixel 7 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Dimensions | 155.6 x 73.2 x 8.7 mm (6.13 x 2.88 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| others | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | pixel 7 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
5 specs| Specification | pixel 7 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~416 ppi density) |
| Size | Size 6.3 inches, 96.7 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 90Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1400 nits (peak) |
| others | Always on-display |
FEATURES
2 specs| Specification | pixel 7 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| others | Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | pixel 7 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.9", 1.25µm |
| Features | Laser AF, Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
MEMORY
3 specs| Specification | pixel 7 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| others | UFS 3.1 |
MISC
2 specs| Specification | pixel 7 |
|---|---|
| Colors | Obsidian, Lemongrass, Snow |
| Models | GVU6C, GQML3, GO3Z5 |
NETWORK
6 specs| Specification | pixel 7 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1700 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - GQML3 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - GVU6C |
| 5G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 46, 48, 66, 71, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - GQML3 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 76, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - GVU6C |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | pixel 7 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.85 GHz Cortex-X1 & 2x2.35 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Google Tensor G2 (5 nm) |
| GPU | Mali-G710 MP7 |
| OS | Android 13, upgradable to Android 15, up to 5 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | pixel 7 |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 10.8 MP, f/2.2, 21mm (ultrawide), 1/3.1", 1.22µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | pixel 7 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |