Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Energizer Ultimate U652S
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
1 specs| Specification | Ultimate U652S |
|---|---|
| Type | Li-Ion 4000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Ultimate U652S |
|---|---|
| Dimensions | 164.3 x 76.1 x 9.1 mm (6.47 x 3.00 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Ultimate U652S |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
DISPLAY
3 specs| Specification | Ultimate U652S |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Size | 6.51 inches, 102.3 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Ultimate U652S |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Ultimate U652S |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Triple | 18 MP (wide), AF 0,08 MP (depth) 0,08 MP (auxiliary lens) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Ultimate U652S |
|---|---|
| Internal | 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | Ultimate U652S |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
5 specs| Specification | Ultimate U652S |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Ultimate U652S |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| Chipset | Mediatek MT6739WW (28 nm) |
| GPU | IMG 8XE1PPC |
| OS | Android 13 (Go edition) |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Ultimate U652S |
|---|---|
| Single | 13 MP, (wide) |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Ultimate U652S |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |