Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Energizer E288s
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
1 specs| Specification | E288s |
|---|---|
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
BODY
3 specs| Specification | E288s |
|---|---|
| Dimensions | 138 x 58.2 x 12.8 mm (5.43 x 2.29 x 0.50 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | E288s |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | E288s |
|---|---|
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~30.2% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT |
FEATURES
1 specs| Specification | E288s |
|---|---|
| Sensors | No |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | E288s |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 0.3 MP |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | E288s |
|---|---|
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | E288s |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
5 specs| Specification | E288s |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
3 specs| Specification | E288s |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Chipset | Mediatek MT6739WW (28 nm) |
| OS | KaiOS 2.X |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | E288s |
|---|---|
| Single | Yes |
| Video | - |
SOUND
2 specs| Specification | E288s |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |