Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Energizer E246SC
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
1 specs| Specification | E246SC |
|---|---|
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
BODY
3 specs| Specification | E246SC |
|---|---|
| Dimensions | 86 x 70 x 21 mm (3.39 x 2.76 x 0.83 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | E246SC |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | No |
DISPLAY
3 specs| Specification | E246SC |
|---|---|
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) Secondary external 1.77" display |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~29.6% screen-to-body ratio) |
| Type | TN TFT |
FEATURES
1 specs| Specification | E246SC |
|---|---|
| Sensors | No |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | E246SC |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | E246SC |
|---|---|
| Internal | 128MB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
MISC
1 specs| Specification | E246SC |
|---|---|
| Colors | Gray |
NETWORK
5 specs| Specification | E246SC |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
3 specs| Specification | E246SC |
|---|---|
| CPU | Single-core 1 GHz |
| Chipset | Unisoc T107 (22 nm) |
| OS | Proprietary OS |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | E246SC |
|---|---|
| Single | VGA |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | E246SC |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |