Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Doogee T20mini Pro
- Battery:
- 5060
BATTERY
2 specs| Specification | T20mini Pro |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | 5060 mAh |
BODY
4 specs| Specification | T20mini Pro |
|---|---|
| Dimensions | 202.5 x 125.8 x 7.4 mm (7.97 x 4.95 x 0.29 in) |
| Others | Stylus support |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 316 g (11.15 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | T20mini Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | no |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | T20mini Pro |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~270 ppi density) |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 350 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | T20mini Pro |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | T20mini Pro |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 13 MP |
| Video | 1080p@30/60fps |
MEMORY
3 specs| Specification | T20mini Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Others | eMMC 5.1 |
MISC
1 specs| Specification | T20mini Pro |
|---|---|
| Colors | Black, Purple, Green |
NETWORK
5 specs| Specification | T20mini Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | T20mini Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | T20mini Pro |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | yes |
SOUND
2 specs| Specification | T20mini Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | with stereo speakers |