Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Doogee T20 Ultra
- Battery:
- 10800
BATTERY
3 specs| Specification | T20 Ultra |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Others | Reverse wired |
| Type | 10800 mAh |
BODY
5 specs| Specification | T20 Ultra |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 278.8 x 174.3 x 7.6 mm (10.98 x 6.86 x 0.30 in) |
| Others | Stylus support |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 568 g (1.25 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | T20 Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | no |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic accessory connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | T20 Ultra |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~194 ppi density) |
| Size | 12.0 inches, 409.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 350 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | T20 Ultra |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | T20 Ultra |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 16 MP |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | T20 Ultra |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Others | UFS |
MISC
1 specs| Specification | T20 Ultra |
|---|---|
| Colors | Blue, Gray, Black |
NETWORK
5 specs| Specification | T20 Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | T20 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | T20 Ultra |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | yes |
SOUND
3 specs| Specification | T20 Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| Others | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |