Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Doogee S98 Pro
- Battery:
- 6000
BATTERY
3 specs| Specification | S98 Pro |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Others | 15W wireless |
| Type | 6000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | S98 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 172 x 82 x 15.5 mm (6.77 x 3.23 x 0.61 in) |
| Others | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) ; Drop resistant up to 1.5m ; MIL-STD-810G compliant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 320 g (11.29 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | S98 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | S98 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | S98 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | S98 Pro |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF ; 20 MP, f/1.8, (night vision), 2 infrared night vision lights ; Thermal imaging camera |
| Video | 1440p, 1080p |
MEMORY
3 specs| Specification | S98 Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Others | UFS 2.2 |
MISC
1 specs| Specification | S98 Pro |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
5 specs| Specification | S98 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 ; CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | S98 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 12 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | S98 Pro |
|---|---|
| Features | 1080p |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
SOUND
2 specs| Specification | S98 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | unspecified |
| Loudspeaker | yes |