Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Doogee S59 Pro
- Battery:
- 10050
BATTERY
2 specs| Specification | S59 Pro |
|---|---|
| Charging | 24W wired |
| Type | 10050 mAh |
BODY
4 specs| Specification | S59 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 161 x 80.2 x 18.3 mm (6.34 x 3.16 x 0.72 in) |
| Others | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) ; Drop resistant up to 1.5m ; MIL-STD-810G compliant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 340 g (11.99 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | S59 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | S59 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| Size | 5.71 inches, 81.4 cm2 (~63.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | S59 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | S59 Pro |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 16 MP, f/2.0, (wide), PDAF ; 8 MP, f/2.2, 130Λ (wide), PDAF ; 8 MP, f/2.2, 130Λ (macro), PDAF ; 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p |
MEMORY
2 specs| Specification | S59 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | S59 Pro |
|---|---|
| Colors | Black, Orange, Green |
NETWORK
5 specs| Specification | S59 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | S59 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | S59 Pro |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p |
SOUND
2 specs| Specification | S59 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | yes |