Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Doogee Fire 7
- Battery:
- 13000
BATTERY
2 specs| Specification | Fire 7 |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 13000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Fire 7 |
|---|---|
| Dimensions | 176.5 x 82.5 x 18.7 mm (6.95 x 3.25 x 0.74 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 389 g (13.72 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Fire 7 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Fire 7 |
|---|---|
| Protection | Mohs level 5 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Fire 7 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Fire 7 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.2, (macro) |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Fire 7 |
|---|---|
| Internal | 256GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Fire 7 |
|---|---|
| Colors | Gray, Orange, Green |
NETWORK
6 specs| Specification | Fire 7 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 7, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Fire 7 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Fire 7 |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Fire 7 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes |