Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Doogee Fire 3 Pro
- Battery:
- 8350
BATTERY
2 specs| Specification | Fire 3 Pro |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 8350 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Fire 3 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 162.5 x 77.4 x 17.8 mm (6.40 x 3.05 x 0.70 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 290 g (10.23 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Fire 3 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Fire 3 Pro |
|---|---|
| Protection | Mohs level 5 |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~62.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Fire 3 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Fire 3 Pro |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 16 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Fire 3 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | Fire 3 Pro |
|---|---|
| Colors | Gray, Orange, Green |
NETWORK
5 specs| Specification | Fire 3 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Fire 3 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7200 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Fire 3 Pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Fire 3 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |