Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Doogee Blade GT Ultra
- Battery:
- 5500
BATTERY
2 specs| Specification | Blade GT Ultra |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | 5500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Blade GT Ultra |
|---|---|
| Dimensions | 178.5 x 83.5 x 10.5 mm (7.03 x 3.29 x 0.41 in) |
| Others | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) ; Drop resistant up to 1.5m ; MIL-STD-810H compliant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Blade GT Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Infrared port | yes |
| NFC | yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Blade GT Ultra |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~73.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Blade GT Ultra |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Blade GT Ultra |
|---|---|
| Dual | 100 MP, f/1.8, (wide), 1/1.8", PDAF ; 5 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Blade GT Ultra |
|---|---|
| Internal | 512GB 16GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | Blade GT Ultra |
|---|---|
| Colors | Black, Silver |
NETWORK
6 specs| Specification | Blade GT Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 7, 8, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Blade GT Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Blade GT Ultra |
|---|---|
| Single | 32 MP, f/2.3, (wide), 1/2.8" |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Blade GT Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | no |
| Loudspeaker | yes |