Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Doogee Blade GT Pro
- Battery:
- 5800
BATTERY
2 specs| Specification | Blade GT Pro |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 5800 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Blade GT Pro |
|---|---|
| Dimensions | 178.5 x 83.5 x 10.5 mm (7.03 x 3.29 x 0.41 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 265 g (9.35 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Blade GT Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Blade GT Pro |
|---|---|
| Protection | Mohs level 6 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~73.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Blade GT Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Blade GT Pro |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 100 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide) 2 MP, f/1.8, (macro) |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Blade GT Pro |
|---|---|
| Internal | 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | Blade GT Pro |
|---|---|
| Colors | Black, Silver |
NETWORK
6 specs| Specification | Blade GT Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 7, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Blade GT Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7025 (6 nm) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Blade GT Pro |
|---|---|
| Single | 32 MP, f/2.3, (wide), 1/2.8" |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Blade GT Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes |