Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Cubot P90
- Battery:
- 5100
BATTERY
2 specs| Specification | P90 |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 5100 mAh |
BODY
3 specs| Specification | P90 |
|---|---|
| Dimensions | 172.3 x 78.1 x 8.6 mm (6.78 x 3.07 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
COMMUNICATIONS
5 specs| Specification | P90 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
DISPLAY
4 specs| Specification | P90 |
|---|---|
| Protection | Mohs level 6 Secondary touch display on the back: 1.72 inches, 320 x 380 pixels |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | P90 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | P90 |
|---|---|
| Dual | 64 MP, (wide), PDAF 5 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
MEMORY
1 specs| Specification | P90 |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | P90 |
|---|---|
| Colors | Black, Purple |
NETWORK
5 specs| Specification | P90 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | P90 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | P90 |
|---|---|
| Single | 16 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | P90 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |