Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Cubot Max 5
- Battery:
- 5100
BATTERY
2 specs| Specification | Max 5 |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | 5100 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Max 5 |
|---|---|
| Dimensions | 173.9 x 78.9 x 9.2 mm (6.85 x 3.11 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 223 g (7.87 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Max 5 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG, DisplayPort |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Max 5 |
|---|---|
| Protection | Mohs level 6 |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~387 ppi density) |
| Size | 6.95 inches, 114.7 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 144Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Max 5 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Max 5 |
|---|---|
| Dual | 100 MP, (wide), PDAF 5 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Max 5 |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Max 5 |
|---|---|
| Colors | Tech Black, Pearl White |
NETWORK
6 specs| Specification | Max 5 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Max 5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 (4 nm) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Max 5 |
|---|---|
| Single | 32 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Max 5 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |