Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Cubot KingKong Power 5
- Battery:
- 15300
BATTERY
2 specs| Specification | KingKong Power 5 |
|---|---|
| Charging | 33W wired Reverse wired |
| Type | 15300 mAh |
BODY
3 specs| Specification | KingKong Power 5 |
|---|---|
| Dimensions | 182.9 x 83.9 x 24.6 mm (7.20 x 3.30 x 0.97 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant 1200 lumens dedicated flood flashlight (on the back) 1000 lumens dedicated Dual-LED flashlight (on the top) |
| Weight | 538 g (1.19 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | KingKong Power 5 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | KingKong Power 5 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version), Mohs level 6 |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | KingKong Power 5 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | KingKong Power 5 |
|---|---|
| Dual | 64 MP, (wide), PDAF 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | KingKong Power 5 |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | KingKong Power 5 |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
5 specs| Specification | KingKong Power 5 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | KingKong Power 5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | KingKong Power 5 |
|---|---|
| Single | 16 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | KingKong Power 5 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes (136 dB, 5W peak) |