Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Cubot KingKong Power 3
- Battery:
- 10200
BATTERY
2 specs| Specification | KingKong Power 3 |
|---|---|
| Charging | 33W wired Reverse wired |
| Type | 10200 mAh |
BODY
3 specs| Specification | KingKong Power 3 |
|---|---|
| Dimensions | 175.3 x 82.7 x 20 mm (6.90 x 3.26 x 0.79 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant LED stripes on the back (music/notice/calls) |
| Weight | 425 g (14.99 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | KingKong Power 3 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | KingKong Power 3 |
|---|---|
| Protection | Mohs level 6 |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Size | 6.72 inches, 108.8 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | KingKong Power 3 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | KingKong Power 3 |
|---|---|
| Dual | 100 MP, (wide), PDAF 5 MP, (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
MEMORY
1 specs| Specification | KingKong Power 3 |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | KingKong Power 3 |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
5 specs| Specification | KingKong Power 3 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
2 specs| Specification | KingKong Power 3 |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT8781 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | KingKong Power 3 |
|---|---|
| Single | 32 MP |
| Video | 32 MP |
SOUND
2 specs| Specification | KingKong Power 3 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes (123-decibel) |