Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Cubot KingKong ES
- Battery:
- 5100
BATTERY
2 specs| Specification | KingKong ES |
|---|---|
| Charging | Wired |
| Type | 5100 mAh |
BODY
3 specs| Specification | KingKong ES |
|---|---|
| Dimensions | 172.6 x 81.2 x 12.8 mm (6.80 x 3.20 x 0.50 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 268 g (9.45 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | KingKong ES |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | KingKong ES |
|---|---|
| Protection | Mohs level 6 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | KingKong ES |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | KingKong ES |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Triple | 48 MP, (wide), PDAF 2 MP, (macro) Auxiliary lens |
| Video | Yes |
MEMORY
1 specs| Specification | KingKong ES |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | KingKong ES |
|---|---|
| Colors | Black/Orange |
NETWORK
5 specs| Specification | KingKong ES |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | KingKong ES |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | KingKong ES |
|---|---|
| Single | 16 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | KingKong ES |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |