Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Cubot A30
- Battery:
- 5100
BATTERY
1 specs| Specification | A30 |
|---|---|
| Type | 5100 mAh |
BODY
3 specs| Specification | A30 |
|---|---|
| Dimensions | 170.4 x 77.5 x 9.6 mm (6.71 x 3.05 x 0.38 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 216 g (7.62 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | A30 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | A30 |
|---|---|
| Protection | Mohs level 6 Secondary touch display on the back: 1.46 inches, 360 x 360 pixels |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | A30 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | A30 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 48 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Video | Yes |
MEMORY
1 specs| Specification | A30 |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | A30 |
|---|---|
| Colors | Gray, Pink |
NETWORK
5 specs| Specification | A30 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | A30 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | A30 |
|---|---|
| Features | 16 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | A30 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |