Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Coolpad cool 30i
- Battery:
- 4500
BATTERY
2 specs| Specification | cool 30i |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | 4500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | cool 30i |
|---|---|
| Dimensions | 166.2 x 76.7 x 8.3 mm (6.54 x 3.02 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 197.6 g (6.98 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | cool 30i |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
DISPLAY
3 specs| Specification | cool 30i |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Size | 6.56 inches, 103.9 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | cool 30i |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | cool 30i |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.6 (wide), PDAF Depth camera |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | cool 30i |
|---|---|
| Internal | 256GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | cool 30i |
|---|---|
| Colors | Cream White, Desert Gold, Lavender Purple, Sky Blue |
NETWORK
5 specs| Specification | cool 30i |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 34, 38, 40, 41 - International 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 66 - USA |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | cool 30i |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio G37 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 13, CoolOS Chipset Mediatek MT6765 Helio G37 (12 nm) CPU Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) GPU PowerVR GE8320 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | cool 30i |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | cool 30i |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes |