Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Coolpad cool 20s
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | cool 20s |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | cool 20s |
|---|---|
| Dimensions | 163 x 74.8 x 8.3 mm (6.42 x 2.94 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | cool 20s |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | FM, radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | cool 20s |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | cool 20s |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | cool 20s |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8 (wide), PDAF 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | cool 20s |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | cool 20s |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, White |
NETWORK
6 specs| Specification | cool 20s |
|---|---|
| 2G bands | 2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 28, 41, 77, 78 SA/NSA ] |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | cool 20s |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 13, CoolOS |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | cool 20s |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | cool 20s |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes, with stereo speakers |
| Loudspeaker | Yes |