Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Coolpad cool 20 pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | cool 20 pro |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | cool 20 pro |
|---|---|
| Dimensions | 162.8 x 74.8 x 8.3 mm (6.41 x 2.94 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
COMMUNICATIONS
5 specs| Specification | cool 20 pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | cool 20 pro |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Size | 6.58 inches, 104.5 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | cool 20 pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), unspecified sensors |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | cool 20 pro |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.8 (wide), PDAF 8 MP, (ultrawide) 2 MP, (macro) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | cool 20 pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | cool 20 pro |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, White, Gold |
| Models | CP05 |
NETWORK
6 specs| Specification | cool 20 pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | cool 20 pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 900 (6 nm) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| OS | Android 11, CoolOS 2 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | cool 20 pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | cool 20 pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |