Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Coolpad cool 20
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | cool 20 |
|---|---|
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | cool 20 |
|---|---|
| Dimensions | 164.3 x 75.7 x 8.7 mm (6.47 x 2.98 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 199.6 g (7.05 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | cool 20 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | cool 20 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | cool 20 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | cool 20 |
|---|---|
| Dual | 48 MP, f/1.8 (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | cool 20 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | cool 20 |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, White |
NETWORK
5 specs| Specification | cool 20 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | cool 20 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MP3 |
| OS | Android 11, CoolOS 2 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | cool 20 |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | cool 20 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |