Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Coolpad 10 a
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 10 a |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | 10 a |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 165 x 76 x 8.8 mm (6.50 x 2.99 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 10 a |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | 10 a |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | 10 a |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 10 a |
|---|---|
| Dual | 13 MP, (wide), AF 0.3 MP, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 10 a |
|---|---|
| Internal | 64GB 2GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | 10 a |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, White |
NETWORK
5 specs| Specification | 10 a |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | 10 a |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| GPU | IMG8322 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
1 specs| Specification | 10 a |
|---|---|
| Single | 5 MP |
SOUND
2 specs| Specification | 10 a |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |